Салата со Баш Ајвар

salata so urda

За изработката на оваа салата, потребни ни се:

  • 800г урда (несолена),
  • 400г сирење,bash ajvar
  • 250г маргарин,
  • 100г сецкана шунка,
  • 100г потпечен сусам,
  • 1 врзоп сецкан магдонос,
  • 100г сецкани ореви и
  • 3 лажици Баш Ајвар.

 

Маргаринот се мати убаво со миксер и во него се додаваат урдата и мешаме додека добиеме хомогена смеса. Потоа, истата смеса се дели на 3 дела.
Во првиот дел, кој што ќе ни биде основата, се додава потпечениот сусам и се реди во подмачкан правоаголен сад. Во другиот дел се ставаат 3-те лажици БАш Ајвар и се нанесува брз првиот ред. Во третиот се додаваат магдоносот, шунката и оревите и се нанесуваат врз вториот ред.

Се остава во фрижидер да се олади и да се зајакне структурата, а потоа се сече на правоаголници и се сервира како предјадење.

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published