Милиброд со џем од сливи

milibrod-so-dzem-od-slivi

Милибродот – надалеку познатиот европски сладок леб, е лесен десерт и еден од најпознатите кој се приготвува во речиси сите домаќинства. Традиционално се подготвува пред и за време на Велигденските празници и претставува одличен појадок со кој вреди да се започне денот.

потребни состојки:

  • 1/2 l млеко,
  • 6 јајца,
  • 200ml зејтин,
  • 1 квасец,
  • рендана кора од лимон,
  • 2 винилн шеќер,
  • 1 кесика цимет,
  • брашно по потреба,
  • џем од сливи Дием-ГП

Тестото се размесува и се остава да нарасне околу 20 минути. Готовото тесто се дели на 4 дела и од секој дел се расукува кора со дебелина од половина сантиметар. Потоа, се филува со џемот од сливи на Дием-ГП, а по желба може да се искомбинира и со некој друг вкус. Особено е одличен вкусот на милибродот со мармаладот од смокви.

Од секоја кора, се прави ролат или плетенка и се ставаат во плех премачкан со маргарин. Секој ролат се премачкува со жолчка од јајце и се посипува со сусам или со сецкани лешници или бадеми. Ролатите повторно се оставаат да нараснат околу 20 минути, а потоа се печат во претходно загреана рерна околу 30 минути.

На здравје!

 

milibrod-so-slivi-post-image

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published